ZAKOPOWER - DZIEŃ KOBIET W CAVATINA HALL
ZAKOPOWER - DZIEŃ KOBIET W CAVATINA HALL
ZAKOPOWER to ujmując skrótowo folkowa "dusza" obleczona rockowym "ciałem". Z jednej strony wierny korzeniom, z drugiej chętnie absorbujący współczesne muzyczne nurty i tradycyjne folkowe instrumentarium. które równoważy groźnym pomrukiem gitary, mocnym uderzeniem rockowej sekcji rytmicznej czy jazzowymi dęciakami. Cichym bohaterem tego zespołu Mateusz Pospieszalski, kompozytor i producent nagrań, natomiast twarzą i niepodrabialnym głosem zespołu jest Sebastian Karpiel-Bułecka. Na ten duet nie ma mocnych.
Koniec 2022 roku to premiera długo wyczekiwanego albumu "Widzialne | niewidzialne", w którym zespół zdradza nowe inspiracje muzyką świata, podkreślając przy tym swoją podhalańską tożsamość. Otwiera się także na współpracę z innymi artystami jak np. Katarzyna Nosowska, Ralph Kaminski, Igor Herbut i Bela Komoszyńska.
Zespół Zakopower zadebiutował na polskim rynku muzycznym płytą "Music Hal" wydaną w 2005 roku, znakomicie przyjętą przez publiczność (złota płyta). Druga płyta zespołu "Na siedem" (2007) rozeszła się w nakładzie ponad 600.000 egzemplarzy (nagroda Fryderyk w kategorii Album roku Etno/Folk). Trzeci album - "Boso", to wielki sukces zespołu: trzy FRYDERYKI, Złota Superpremiera na Festiwalu w Opolu, POTRÓJNA PLATYNA za sprzedaż, a singiel "Boso" długie miesiące pozostawał na 1. miejscu większości list przebojów. Czwarty album studyjny "Drugie pół" (2015) - to wzbogacenie sprawdzonego już "zestawu" o klasyczne instrumenty smyczkowe Atom String Orchestra. Niedługo po premierze album osiągnął status złotej płyty. Album Zakopower i Atom String Quartet (2017) album to efekt zwrotu do źródeł, czyli kultury ludowej we współpracy z kwartetem Atom. Góralski trzon zespołu nie zarzucił pasji do muzyki ludowej, czym się zajmował na długo przed powstaniem Zakopower. W dalszym ciągu promują kulturę skalnego Podhala w kraju i na świecie.