Wenus. Czytaj mój taniec. - 29.09.24
Zapraszamy na wyjątkowy spektakl teatru tańca "Wenus. Czytaj mój taniec.”, który odbędzie się 29 września o godzinie 19:00 w Kreacji di Terrazzino - kameralnym miejscu spotkań ze sztuką.
"Wenus. Czytaj mój taniec.” to wielowymiarowy i bardzo kobiecy projekt, który łączy taniec, poezję, muzykę i sztuki wizualne. To taneczno-poetycki performance, któremu towarzyszy wystawa zdjęć.
Spektakl opowiada o rozwoju kobiecości na różnych etapach życia - od poszukiwania siebie, odkrywania siebie, pozbywania się złudzeń, po osiąganie zgody z własnym ciałem i sobą samą. Podróż przez trudne emocje, płacz i katharsis kończy się pełną akceptacją własnej cielesności i tożsamości.
Mitologiczna Wenus, nabiera dla autorki nowego znaczenia - jest nie tylko symbolem piękna, ale też siły i odrodzenia. Staje się archetypem kobiety samoświadomej, wyzwolonej i akceptującej w pełni swoją cielesność. W spektaklu pojawia się również Moira, przędąca nić życia, która towarzyszy Wenus na każdym etapie, stanowiąc symbol niezmienności i nieuchronności.
Spektakl jest także próbą odpowiedzenia na pytania, czym są „poezja ruchu” i „mowa ciała”. Autorka, Kamila Olesińska, od lat buduje swoje choreografie jako opowieści, nadając im kolejny narracyjny wymiar. Tym razem stara się także wniknąć głębiej w rolę języka, którym się posługujemy na co dzień. Język, tak jak ruch, staje się tutaj pryzmatem kształtującym sens.
Kamila Olesińska - tancerka i choreografka. Nieustannie poszukująca nowych form wypowiedzi poprzez ruch i budująca swoje choreografie jak opowieści. Od ponad osiemnastu lat dzieli się swoją pasją jako instruktorka tańca. Kształciła się u wielu znamienitych tancerzy, biorąc udział w warsztatach w kraju i Hiszpanii. Jej styl stopniowo ewoluował, artystka chętnie sięga w swoich choreografiach do muzyki klasycznej, współczesnej i ludowej. Ukończyła roczny kurs Dance Movement Therapy i prowadzi warsztaty w oparciu o techniki DMT.
Autorka spektaklu „Wenus. Czytaj mój taniec”, z którym wystąpiła m.in. podczas HIGH FEST International Performing Arts Festival w Armenii oraz Contemporary Venice w Wenecji oraz performance „WINNA”, który w sposób metaforyczny nawiązuje do drogi krzyżowej i miał premierę w tym roku.
Współpracowała z duetem akordeonowym Harmonium Duo oraz sopranistką Ewą Leszczyńską tworząc projekt Wspólnota muzycznych intonacji. Współpracuje z zespołem Madrugada Sombra, z którym nagrała płytę „Sombra”. Jest autorką prekursorskiego i nagradzanego projektu Flamenco ze słowiańską duszą łączącego flamenco z polską muzyką ludową, jazzem i elektroniką.
Na swoim koncie ma liczne występy na polskich i zagranicznych festiwalach m.in. JEFF Festival na Słowenii, Festiwal Sztuki Irańskiej w Edymburgu, Transvocale w Słubicach, Festiwal Kultur "Okno na Świat" w Gdańsku, Festiwal „Świat Muzyki, Muzyka Świata” w Kutnie, Międzynarodowy Festiwal Folkowe Inspiracje w Łodzi i inne. Wystąpiła w spektaklach muzycznych „Carmen Concierto”, „Opowieść o kobiecie, która tańczyła” oraz „Shirin”. Reprezentowała Polskę w wyjątkowym międzynarodowym projekcie „Desegregacja”, w którym, dzięki multimediom, w jednym czasie i na jednej scenie, ale w różnych miejscach na świecie wystąpiły znane tancerki z Iranu, Korei i Austrii.
Artystka stworzyła choreografię oraz zatańczyła gościnnie w teledyskach do piosenek „Jestem” Karoliny Skrzyńskiej oraz „W Ogniu Świat” zespołu Łysa Góra.
Milenajah (Milena Machczyńska) - pieśniarka. Laureatka 1 miejsca Festiwalu Piosenki Słowiańskiej - Wrocław 2004 oraz, z projektem Maćko Korba, zwyciężczyni X Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2007. Uczestniczka wielu projektów artystycznych i etniczno-jazzowych jak Laterna, Esperal, Zadziordziady czy Yerba Mater. Na osobiste zaproszenie francuskiego reżysera Tonego Gatlifa wystąpiła podczas Tony Gatlif party w Paryżu. Zajmuje się śpiewem i dialogiem z materią nieożywioną np. śpiewanie do morza, drzew, czy gór.
Eliza Kacprzak-Karabin - fotografka. Prowadzi z mężem w Warszawie studio fotograficzne Pagal Creative. Pasją do tej dziedziny sztuki zarazili ją w dzieciństwie fotografujący amatorsko dziadek i ojciec. Swoją przygodę z fotografią zaczynała od fotografii analogowej, obecnie chętnie sięga także do nowoczesnych technik cyfrowych i komputerowych. Specjalizuje się przede wszystkim w fotografii tańca i uchwyceniu magii ruchu w kadrze. Współpracuje z warszawskimi szkołami i teatrami tańca. Współpracowała m.in. z Teatrem Tańca Nataraja, Małgorzatą Matuszewską przy sesjach indywidualnych oraz spektaklach Teatru Tańca NTF m.in. Syreny, Taniec w bibliotece i Danza Bolero de Reavel, od lat związana z najstarszą szkołą tańca flamenco - Studiem Flamenco. Zafascynowana kobiecym pięknem i jego różnymi wcieleniami. Fotografia kobieca to kolejna odsłona jej prac.
W projekcie Wenus. Czytaj mój taniec. zrealizowanym z Kamilą Olesińską połączyła obie swoje fotograficzne pasje.
Zuzanna Dassonville - wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Absolwentka wydziału jazzu i muzyki rozrywkowej na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem Anny Serafińskiej. Studiowała również w Finlandii na Helisinki Metropolia University of Applied Sciences wydział muzyki pop i jazzu. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Grażyny Bacewicz. Obecnie mieszka we Francji w Montpelier, gdzie koncertuje z własnym repertuarem - w 2018 roku wydała autorskie EP Secret Trip. Współpracuje na stałe z zespołami Do Re Minettes, z którym wykonuje piosenki z lat 50-tych oraz Messy Drey - w tym roku ukazał się album EVE-olution z jej udziałem, a także Mercury band. Od lat uczy także śpiewu w szkole muzycznej Le GAM. W Polsce występowała m.in. z Moniką Urlik, czy Danutą Błażejczyk. Nagrała również płytę z zespołem Privateer. W Finlandii współpracowała z artystką folkową Kati Salo i brała udział w projekcie Sentimental Journey.
KIEDY: 29.09.2024 (Niedziela) 19:00
GDZIE: Kreacja di Terrazzino; Kinowa 19, Warszawa
Przystanek linii tramwajowej 09 i 24: KINOWA.