Mega flamenco show z Hiszpanii
Projekt Peña Flamenca Triana ma charakter cyklicznych koncertów, na których publiczność ma szansę posłuchać i obejrzeć hiszpańskich artystów flamenco reprezentujących różne pokolenia i różne nurty artystyczne. W centrum zainteresowań pozostaje zawsze tradycyjne flamenco puro, które okazuje się być niewyczerpanym źródłem inspiracji. Od kilku lat patronem projektu jest Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, więc aula PJATK co jakiś czas rozgrzewana jest do czerwoności przez ogniste flamenco, a ściany budynku słyszały już nie jedno "¡ole!".
Gwiazdą 53. edycji cyklu Peña Flamenca Triana będzie hiszpański tancerz Fernando Jimenez Torres, który swoim występem podczas naszej ostatniej, majowej edycji wprawił publiczność w absolutny zachwyt. Do Warszawy przyjedzie ze swoimi scenicznymi przyjaciółmi z Sewilli - tancerką Maríą Távora oraz dobrze już tu znanym młodym śpiewakiem Manuelem de Gines. Czeka nas popis kunsztu tanecznego i muzycznego i doświadczenie piękna, które zapiera dech w piersiach. Flamenco samo w sobie wywołuje emocje, a w tak znakomitym wykonaniu na pewno pozostawi niezapomniane wrażenie. Młodzi artyści tryskają energią, w cudowny sposób splatają tradycyjne flamenco ze współczesnymi trendami, łączą na przemian elementy ludowe z wyszukaną elegancją, ekspresyjność z powściągliwością, radość i namiętność.
53. Peña Flamenca Triana
20 i 21 września 2024, piątek i sobota, godz. 19.30
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
W-WA ul. Koszykowa 86, budynek B, Aula
Fernando Jimenez Torres - taniec
María Távora - taniec
Manuel Gines - śpiew
Arturo El Polaco - gitara
Marta Robles - taniec
Fernando Jimenez Torres - znakomity sewilski tancerz, zdobywca prestiżowej nagrody El Desplante na festiwalu Cante de las Minas 2017 roku. Po ukończeniu konserwatorium tanecznego doskonalił się w tańcu flamenco u najlepszych nauczycieli w Sewilli i rozpoczął karierę sceniczną w zespołach tanecznych kierowanych przez największe gwiazdy jak Mario Maya, Cristina Hoyos, Manuel Betanzos, Fuensanta la Moneta, Rocio Molina czy Eva la Yerbabuena, z którymi występował na największych scenach Hiszpanii i na całym świecie. Równolegle działa jako solista i choreograf, tworząc własne autorskie spektakle taneczne m.in. spektakl "Conmigo…", wystawiony ostatnio podczas Festiwalu Flamenco w Jerez de la Frontera.
María Távora jest sewilską tancerką flamenco o ikonicznej urodzie oraz ikonicznym sewilskim stylu. Pochodzi z rodziny znanych twórców teatralnych, a rodzinna tradycja nakazuje kultywować kulturę andaluzyjską oraz celebrować wszystkie gatunki sztuki. María wybrała taniec flamenco jako swój język ekspresji i już od najmłodszych lat występowała na scenie, zarówno w przedstawieniach teatralnych, jak i na typowych scenach flamenco czyli w peñach i tablaos. Z grupą teatralną La Cuadra i spektaklem "Carmen. Andaluzyjska opera na kornet i bębny" występowała nie tylko w największych teatrach, ale także na arenach walk byków w całej Hiszpanii i poza jej granicami. Obecnie związana jest z renomowanym tablao Los Gallos w Sewilli.
Manuel Gines jest wschodzącą gwiazdą śpiewu flamenco. Stypendysta sewilskiej kuźni talentów - Fundancji Cristiny Herren, laureat pierwszej nagrodę i tytułu"artista-revelación" w konkursie śpiewu por alegrias w 2009 roku oraz konkursie Cante Jondo Antonio Mairena w 2012. Obecnie występuje na stałe na renomowanych sewilskich scenach jak tablao Los Gallos czy Palacio Andaluz. Ceniony przez znawców flamenco za świetne panowanie nad głosem, bogaty repertuar odwołujący się do dziedzictwa dawnych mistrzów, oraz za znakomite poczucie rytmu, które pozwala mu współpracować z najlepszymi tancerzami w Andaluzji. Druga wielką pasją Manuela po śpiewie flamenco jest bieganie. Artysta kilkukrotnie startował w maratonach i półmaratonach osiągając znakomite wyniki.
Arturo El Polaco Muszyński - gitarzysta flamenco, współzałożyciel Triany, lider grupy Los Payos, pomysłodawca i kierownik artystyczny projektu Peña Flamenca Triana. Na gitarze flamenco gra od 1990 roku. Jest wybitnym instrumentalistą, mistrzem gry solowej, a także trudnej sztuki akompaniamentu do śpiewu i tańca flamenco. Rozumienie śpiewu, jako źródła sensu w sztuce flamenco i tańca, jako nośnika energii i rytmu, daje gitarzyście możliwość głębokiego zanurzenia się w "tu i teraz" i grania muzyki, która pojawia się sama, która niejako "spływa z góry".
Marta Robles - tancerka, choreografka i instruktorka tańca, założycielka i szefowa Szkoły Tańca Flamenco Triana w Warszawie, solistka i jedna z założycielek grupy Los Payos. Jako 10- letnia dziewczynka rozpoczęła naukę tańca towarzyskiego i szybko znalazła się w grupie turniejowej. Jako 15-latka zetknęła się z tańcem flamenco, który był dla niej objawieniem i stał się niemal od razu jej drogą życiową. Uczyła się u wielu znanych tancerzy i tancerek w Hiszpanii, jednak za swego najważniejszego mistrza, który przekazał jej istotę tańca flamenco, uważa El Torombo, z którym miała zaszczyt występować w dwóch spektaklach, prezentowanym na festiwalach w Niemczech. Obecnie jej działalność artystyczna skupia się na występach z zespołem Los Payos oraz projekcie "Peña Flamenca Triana", a także na współpracy z topowymi tancerzami tańca towarzyskiego oraz teatrami i telewizją.